Wybór odpowiedniego pojemnika na odpady niebezpieczne zależy od wielu czynników, w tym składu i stężenia odpadów. Wybranie niewłaściwego pojemnika może spowodować uwolnienie niebezpiecznych substancji do środowiska, za co firma może zostać ukarana grzywną. Aby mieć pewność, że stosujesz odpowiedni pojemnik, zapoznaj się z naszymi poradami.
Identyfikacja odpadów
Odpady niebezpieczne to takie, które zawierają substancje mogące szkodzić ludziom lub środowisku, jeżeli nie będą traktowane z odpowiednią ostrożnością. Żeby określić, czy dany odpad jest niebezpieczny i wybrać na niego odpowiedni pojemnik, należy zapoznać się z wynikami testów analitycznych oraz dostępnymi informacjami na temat odpadu, takimi jak karty charakterystyki. Jeśli potrzebujesz pomocy przy identyfikacji odpadów, nasi przedstawiciele handlowi chętnie udzielą więcej informacji telefonicznie lub osobiście.
Wybór właściwego materiału pojemnika
Po ustaleniu składu odpadów należy określić materiał, z którego powinien być wykonany pojemnik. Pojemniki na odpady niebezpieczne są najczęściej metalowe, plastikowe lub szklane. Przy wyborze należy wziąć pod uwagę następujące cechy odpadu:
- Zapalność
- Toksyczność
- Korozyjność
- Reaktywność
Te właściwości to podstawa przy decyzji o rodzaju pojemnika. Olej przepracowany dobrze jest przechowywać w pojemnikach metalowych lub plastikowych, podobnie jak filtry powietrza i filtry oleju, szkło, plastik, opony i inne odpady stałe.
Wybór odpowiedniego rozmiaru pojemnika
Przy wyborze właściwego pojemnika na odpady niebezpieczne należy rozważyć, jak dużo odpadów będzie wytwarzanych. Do wyboru jest wiele rozmiarów pojemników, w tym:
- Baniaki 5-, 10-, 20-litrowe
- Beczki lub drumsy metalowe
- Mausery otwarte i zamknięte
- Kontenery
Olej przepracowany najczęściej jest przechowywany w zamykanych beczkach lub mauserach, a odpady stałe zwykle przechowuje się w beczkach i mauserach otwartych. Naszym Klientom bezpłatnie dostarczamy pojemniki na odpady niebezpieczne.
Prawidłowe oznakowanie i etykietowanie pojemnika
Wybrany pojemnik należy odpowiednio oznakować. Wymiary etykiet oraz ich treść określają przepisy prawa, a szczegóły różnią się w zależności od rodzaju odpadu. Etykiety odpadów niebezpiecznych powinny zawierać kod odpadu oraz pełną nazwę odpadu. Klienci Oilera otrzymują od nas bezpłatne etykiety na pojemniki, więc nie muszą się martwić o to, czy ich etykiety są zgodne z prawem.
Zapraszamy do kontaktu!